Uruchomiliśmy #ClimateClock w centrum Warszawy

Naukowcy biją na alarm – przy obecnym poziomie emisji CO2 za niecałe 8 lat dojdzie do nieodwracalnych zmian klimatycznych. Musimy zacząć działać. Tu i teraz. Aby zachęcić do tego jak najwięcej osób, na ekranach digital OOH w ścisłym centrum Warszawy, uruchomiliśmy #ClimateClock.

Akcja stanowi odpowiedź na międzynarodową inicjatywę #ClimateClock – tworzoną przez aktywistów z całego globu. Pierwszy tego typu zegar uruchomiono w Nowym Jorku. Podobne działają m.in. w Glasgow czy Seulu. W naszej akcji wykorzystujemy dwa wielkoformatowe ekrany, zainstalowane przy hotelu Marriott, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego. Codziennie mija je ponad 150 tysięcy osób.

Na pierwszym z ekranów wyświetlamy zegar, który transmituje odliczanie do punktu krytycznego – w czasie rzeczywistym. Odlicza dokładną liczbę lat, dni i godzin, jakie pozostały do momentu, gdy globalna temperatura wzrośnie o 1,5 stopnia.

Jednocześnie, na drugim z ekranów, przedstawiamy informacje o katastrofach naturalnych – namacalnych skutkach globalnego ocieplenia. Odczuwamy je już dziś, mierząc się ze skutkami suszy, gwałtownych opadów i powodzi. Przywołujemy przykłady największych katastrof naturalnych ostatnich lat, które trapiły zarówno Europę, jak i pozostałe części globu.

Akcja jest wynikiem wspólnej inicjatywy Screen Network i redakcji naTemat.pl. Wspólnie przypominamy o tym, jak niewiele czasu pozostało na podjęcie działań. Zmiany klimatyczne nie są tylko odległym i abstrakcyjnym zagrożeniem, ale realnym wyzwaniem, z którym musimy mierzyć się już dziś.

Informujemy i edukujemy, aby zachęcić do działania!

Źródło badań: Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change

Sprawdź również

Chcesz wiedzieć więcej?