Ekrany wspierają Akcję Żonkile
79 lat temu wybuchło Powstanie w getcie warszawskim. Dziś na ulicach Warszawy wolontariusze zachęcają przechodniów do przypinania papierowych żonkili na znak, że #ŁączyNasPamięć. Nasze ekrany na terenie całego miasta relacjonują to wydarzenie, wyświetlając licznik rozdanych żonkili.
W przedwojennej Warszawie mieszkało 368 tysięcy Żydów i Żydówek. Stanowili oni 30% wszystkich mieszkańców stolicy. Aby uczcić ich pamięć, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz 10 organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Inicjatywę wspierają nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska.
Kolejny raz wspieramy Akcję udostępniając naszą sieć ekranów reklamowych. Ekrany Digital Out of Home Screen Network wyświetlają specjalnie przygotowane spoty z ambasadorami akcji. Znane i uznane osobistości, za pośrednictwem ekranów, zachęcają przechodniów do udziału w inicjatywie – przypięcia żonkila.
– W tym roku chcielibyśmy rozdać 368 tysięcy żonkili. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydów mieszkających w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej – wyjaśnia Maria Bliźniak koordynatorka Akcji Żonkile z Muzeum POLIN.
Nasze ekrany wyświetlają liczbę aktualnie rozdanych żonkil. Spoty emitowane na ekranach Digital OOH przykuwają uwagę osób w przestrzeni miejskiej i zachęcają do udziału w akcji. Jednocześnie, łącząc działania online oraz offline, przekierowują na stronę muzeum, gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć więcej informacji.
Powstanie w getcie warszawskim to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Zarazem jest to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkile rozdawane podczas akcji nawiązują do tej tradycji.
Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie. Gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem miłości. Chcemy, aby akcja była także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych – opowiada Maria Bliźniak koordynatorka Akcji Żonkile.