Symulakra – cyfrowa rzeźba na ekranie w centrum Warszawy

Dzięki połączeniu sztuki, computer vision, danych z telefonów komórkowych i spektakularnej kurtyny LED udało się stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, gdzie mieszkańcy mogą uczestniczyć w akcie tworzenia wirtualnej rzeźby.

Ruszył wspólny projekt Screen Network i grupy artystycznej panGenerator. Symulakra to rzeźba tworzona przez siły miasta, czyli Digital Out-Of-Home i cyfrowa sztuka w przestrzeni miejskiej.  Najszybciej rozwijające się medium po internecie, Digital Out-Of-Home, zaskakuje coraz nowszymi rozwiązaniami, nie tylko jeśli chodzi o spersonalizowane komunikaty reklamowe, ale również aktywnie zmieniając przestrzeń miejską.

Termin filozoficzny Symulakr(a) symulakrum (łac. simulacrum „podobieństwo, pozór”) spopularyzowany został przez Jeana Baudrillarda. Jest to obraz, który jest czystą symulacją pozorującą rzeczywistość albo tworzącą własną rzeczywistość. Również obiekt materialny wyobrażający istotę żywą, nadprzyrodzoną i fantastyczną w ich trójwymiarowym kształcie.

Pojęcie Symulakry było inspiracją do stworzenia cyfrowej rzeźby, która zmienia się pod wpływem danych rejestrowanych przez ekran, na którym jest wyświetlana. Na jej kształt ma więc wpływ ruch samochodowy na ul. Puławskiej oraz dane z telefonów komórkowych osób zgromadzonych w okolicy ekranu określające podstawową demografię, jak np. wiek. 

Ten artystyczno-technologiczny projekt powstał na zlecenie firmy Screen Network a artystyczną formę nadała mu wielokrotnie nagradzana grupa artystyczna panGenerator.

Nowe nośniki cyfrowe w przestrzeni miejskiej pozwalają zaistnieć nowym formom sztuki. W projekcie Symulakry eksplorujemy innowacyjne narzędzia twórczej ekspresji, tworząc rzeźbę w przestrzeni publicznej, która w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, jest formą dynamiczną i ulegającą ciągłym zmianom pod wpływem miejskiego ruchu, przepływów danych a także, co bardzo dla nas istotne angażuje mieszkańców do bezpośrednich interakcji.

Jakub Koźniewski, PanGenerator

Włożyliśmy bardzo dużo pracy i wysiłku w ten projekt, zależało nam, aby pokazać zupełnie inne wykorzystanie naszych ekranów. Ogromnie cieszę się, że twórcy z grupy panGenerator, podjęli się tego wyzwania i stworzyli tak wspaniały projekt. Mam nadzieję, że Symulakra pozytywnie wpisze się w artystyczną tkankę miasta.

Agnieszka Godlewska, Prezes Screen Network

Od 5 listopada rzeźba będzie eksponowana codziennie o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00 przez 15 minut. Dzięki temu na Placu Unii powstanie rodzaj otwartej galerii cyfrowej. Codziennie będziemy świadkami zmieniającej się na żywo rzeźby miejskiej, której kształt będzie stale ewoluował tworząc własną rzeczywistość. Symulakra będzie rzeźbą żywą, w ciągłym ruchu – tak jak miasto, w którym jest osadzona.

Sprawdź również

Chcesz wiedzieć więcej?