Smok ostrzega o smogu na ekranie w centrum Warszawy

Spektakularna animacja 3D i dane pobierane w czasie rzeczywistym – na ekranach w centrum Warszawy ruszyła innowacyjna akcja informacyjna – smok ostrzega o złej jakości powietrza.

Na naszych wielkoformatowych ekranach przy hotelu Marriott ruszyła spektakularna kampania informacyjna. Dzięki innowacyjnej technologii tysiące osób przejeżdżających przez centrum Warszawy, są ostrzegane o smogu – zagrożeniu, którego nie dostrzegamy, a znacząco wpływa na nasze zdrowie.

Połączyliśmy animację 3D z danymi pozyskiwanymi w czasie rzeczywistym. Animacja pojawia się, gdy normy zostają przekroczone i zmienia w zależności od wyników pomiarów. Dym wokół smoka gęstnieje wraz z rosnącym poziomem pyłów zawieszonych. Co obrazuje, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy.

Wygląd animacji został uzależniony od aktualnych odczytów poziomu pyłów zawieszonych z pobliskiej stacji pomiarowej. Towarzyszący animacji smoka dym został wykreowany przy wykorzystaniu znanego z produkcji gier komputerowych silnika Unreal Engine. Umożliwia modelowanie wirtualnego świata w real time. Wykorzystujemy bieżące odczyty poziomu pyłów zawieszonych i przekładamy je na generowany w czasie rzeczywistym dym towarzyszący animacji. Im jakość powietrza jest gorsza, tym dym staje się gęstszy. Dzięki temu zabiegowi udało się nam zwizualizować niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie.

Zagrożenie, którego nie widać

Wiele osób nie jest świadomych, że powietrze, którym oddycha podczas spaceru czy drogi do pracy, może być niebezpiecznie dla ich zdrowia. Smog to zagrożenie, którego często nie widać, a realnie wpływa na nasze zdrowie. Drapanie w gardle, kaszel czy trudności z oddychaniem, to objawy, z którymi musimy mierzyć się przez zanieczyszczone powietrze. Te dolegliwości doskwierają także smokowi. Choć zadymiona przestrzeń, to jego środowisko naturalne, nawet on nie czuje się dobrze. Rozdrażniony zieje ogniem, a dzięki wyostrzonemu zmysłowi węchu może szybciej wyczuć złą jakość powietrza i ostrzec osoby w pobliżu ekranu.

To akcja nastawiona na podnoszenie świadomości o tym, jak często jesteśmy narażeni na działanie smogu, choć często nie jesteśmy nawet tego świadomi. Zależało nam, żeby rozwiązanie było nie tylko efektowne, ale również użyteczne dla osób przebywających w przestrzeni miejskiej.

Digital Out of Home to jedno z najszybciej rozwijających się mediów. Dzięki stałemu połączeniu ekranów z zasobami sieci, wyświetlane treści mogą zależeć od danych pobieranych i generowanych w czasie rzeczywistym. Emisja może zostać uzależniona od konkretnych paramentów np.: temperatury, opadów, czy tak jak w przypadku tej akcji – jakości powietrza. Ekrany służą nie tylko prezentacji spersonalizowanych komunikatów reklamowych, ale mogą również pełnić funkcje informacyjne czy edukacyjne. Mogą aktywnie zmieniać miejską przestrzeń.

Sprawdź również

Chcesz wiedzieć więcej?